< Geri

"OYNAYARAK KAYNAŞIYORUZ"
Tuğsavul İlköğretim Okulu - İZMİR

07

Kasım

11

Proje Tarihi:

07.11.2011 - 28.05.2012

Proje Yöneticisi / Proje Sorumlusu:

Tuğsavul İlköğretim Okulu

Erdal Köse

Uygulama Yeri:

Tuğsavul İlköğretim Okulu

Katılımcı Sayısı:

200

Amaç:

1- Özel eğitim sınıfımızda bulunan zihinsel engelliler ile kaynaştırma düzeyindeki toplam 32 öğrencimizin, okulumuzun diğer öğrencileriyle kaynaşması; diğerlerinin de engelli öğrencilerimizin karşılaştıkları zorlukları görmeleri ve bu öğrencilerle empati kurmaları amaçlanmaktadır.
2- Projemizle birlikte okulumuzdaki diğer öğrenciler engelli olmanın zorluklarını anlayacak; engelli öğrencilerimizle çeşitli oyunlar oynayarak onların sosyalleşmesine ve iyi vakit geçirmesine yardımcı olacaklardır.

Proje Açıklaması:

Özel eğitim ve kaynaştırma eğitiminin asıl amacı, zihinsel engelli bireylere, toplumla bir arada yaşamayı öğretirken, topluma da zihinsel engelli bireylerle bir arada yaşamayı öğretmektir. Projenin uygulanmasıyla birlikte özel eğitim sınıfında bulunan engelli öğrencilerimiz kendilerini okulumuzun bir üyesi olarak kabul etmekte zorlanmayacak; sağlıklı bireylerle iletişim kurdukları için mutlu olacak ve eğlenceli vakit geçireceklerdir. Diğer öğrencilerimiz ise, engelli bireylerin sorunlarını daha iyi anlayacak; empati kurmada zorlanmayacaklardır. Proje ile öğrenciler, toplumda her zaman karşılaşabilecekleri zihinsel engelli bireylerle daha etkili bir iletişim kurmanın önemini kavrayacak ve toplum hayatı içinde bunu kullanacaklardır.

Sonuç:

1- Projenin uygulanması aşamasında ve uygulanmasından sonra okulumuzdaki öğrencilerle özel eğitim sınıfımızdaki öğrencilerin arasında duygusal bir bağ oluşacaktır.
2- Özel eğitim sınıfımızdaki öğrenciler okulumuzda kendilerini daha rahat hissedecektir.
3- Okulumuzdaki öğrenciler, okul dışı yaşantılarında da zihinsel engelli bireylerin karşılaştıkları zorlukları anlayabileceklerdir.